Co determinuje sukces w biznesie?

Miało być o tym, że warto skutecznie zarządzać  projektami, a tytuł stanął ostatecznie na sednie całego zagadnienia. Nie ma skutecznego biznesu bez zarządzania projektami. Chciałoby się powiedzieć, że project management jest kluczem do sukcesu organizacji, ale to byłoby spłaszczeniem tematu. Otóż zarządzanie projektami jest WARUNKIEM KONIECZNYM by osiągnąć sukces!

W listopadzie 2016 roku na kolejnym Międzynarodowym Kongresie PMI prezes jednego z największych banków w Polsce sformułował to dosłownie: „Zarządzanie projektami jest jak oddychanie. Bez niego nie da się robić biznesu”. I co Wy na to? Zgadzacie się? My zgadzamy się w 100%! Jednocześnie wszyscy doskonale wiemy, że to oddychanie do łatwych życiowych czynności biznesowych nie należy. Niby jest całkiem intuicyjne dla dobrze zorganizowanych ludzi. Niby często wychodzi tak jakoś, samo z siebie. Tymczasem większość projektów po prostu się nie udaje. Co więcej, nie wystarczy wdrożyć jednego z wybranych podejść, standardów, modeli. O nie, my praktycy, dobrze wiemy, że miło będzie pod kątem teoretycznym i szkoleniowym, ale długofalowo donikąd nas to zaprowadzi.

Bo żeby zarządzanie projektami było skuteczne, musi być dostosowane do potrzeb organizacji. Najgorsza rzecz to przerost formy nad treścią. Chowanie się za slajdami, prezentacjami, KPIami, czy wcześniej zidentyfikowanymi ryzykami. To niestety często stosowana praktyka:

  • „Przewidziałem, że tak będzie, więc co się czepiacie”,
  • „To ryzyko było w prezentacji na slajdzie numer 2”, -„Przecież raportuję na czerwono od dwóch miesięcy”,
  • „Wykonaliśmy wszystko zgodnie z kontraktem, nie moja wina, że Klient nie jest zadowolony”,
  • „Harmonogram projektu był na SharePoincie i wszyscy mieli do niego dostęp”,
  • „Sorry, jestem PMem, moja rola polega na ściganiu ludzi”,
  • „To jest fajne narzędzie, ale u nas nikt nie będzie chciał go używać”.

I tak można przytaczać bez końca. Włos dęba staje na myśl jaki obraz project managera jest powszechny w wielu firmach. Jednocześnie, ze względu na powyższe cytaty, trudno się dziwić, że właśnie tak jest.

A więc co czynić?

Najlepiej działać zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i stosować narzędzia, które pozwolą nam osiągnąć sukces (tutaj rozumiany jako zrealizowana korzyść biznesowa, nie jako kierownik projektu jak najdłużej utrzymujący się na swoim stanowisku).

Ujmijmy to wprost:

Gdy spotykamy się po latach, nasi Klienci nie dziękują nam za to, że stworzyliśmy Kartę Projektu, że wdrożyliśmy zarządzanie ryzykiem, czy że wprowadziliśmy dobre nawyki organizacji uczącej się. Nasi Klienci dziękują nam za to, że rozwiązaliśmy ich problem, pomogliśmy osiągnąć korzyść biznesową, zwiększyliśmy liczbę realizowanych projektów przekładającą się na wyniki finansowe.

Podkreślmy jeszcze raz:

Wystandaryzowane podejścia do zarządzania projektami są ważne i wartościowe. Połączenie znajomości tych podejść i zdrowego rozsądku pozwala na skuteczne zarządzanie projektami i osiąganie sukcesów w biznesie.

Na szczęście, widzą to nie tylko nasi Klienci zadowoleni z usług konsultingowych. Widzą to również praktycy, którzy pragną się rozwijać. Na potrzeby jednych i drugich stworzyliśmy cały wachlarz szkoleń: od typowych szkoleń certyfikujących, po nasze autorskie perełki. I nie będziemy ich tu reklamować, bo nie o to w tym tekście chodziło. A kto zainteresowany, ten znajdzie ?